Algoritmus môže znamenať skutočne „hocičo“, v drvivej väčšine tvorí gro projektového managementu, alebo aj obyčajného varenia v domácnosti, áno, teda ho využívajú aj obyčajné mamičky doma pri varení. Svojím spôsobom je algoritmus management.
Okrem iného; hrajú dôležitú úlohy v tom, či dostanete hypotéku, ako fungujú kryptomeny a možno v blízkej budúcnosti budú riadiť aj vaše auto.
Tento prostriedok môže byť veľmi jednoduchý a prostý, zároveň ním môžete tvoriť chytré veci, samozrejme, za predpokladu, že dodržíte správne postupy.
Ale tak k veci; algoritmus je prostriedok na dosahovanie cieľov, v prípade, že sa dodržia konkrétne postupy, niekedy v danom časovom úseku. Áno, preto aj dobre uvarené jedlo je pravdepodobne uvarené preto, že sa dodržali správne postupy pridaných surovín a ingrediencií, v presne stanovenom čase, množstve atd…
Algoritmy sú taktiež úzko spojené s počítačmi a kódmi a zároveň s technikou. Alan Turing, britský matematik, ktorému sa podarilo spraviť veľkú priekopnícku prácu na tom, ako zaobchádzať s algoritmami a s matematickou rigorózou. Raz napísal pomerne komplikovaný šachový algoritmus na papieri, vyskúšal ho v zápase proti priateľovi, kde skenoval zoznam pokynov s každým ťahom a robil to, čomu jeho pokyny povedali.
Ale ako Turingov súper pripustil, ľudia zvyčajne nachádzajú takú opakovanú, bezúhonnú prácu nudnú a frustrujúcu ( bolo tam toľko papierovania a aritmetiky, že to údajne trvalo asi pol hodiny, kým uhrali každý jeden krok). Počítače však excelovali pri rýchlom prechode nudnými, opakujúcimi sa úlohami, ako je napríklad „pridať tieto dve čísla“, „rozhodnúť, či je toto číslo väčšie než ten“ a „ukladať odpoveď tam.“ Je to v skutočnosti jediné, čo sú schopné urobiť, no vek umelej inteligencie to možno aj zmení. To bol príklad skôr z IT sveta a matematiky.
Nedávno sa zmienil predseda úradu pre informatizáciu Peter Pellegrini, že treba školiť nových úradníkov, ktorí budú využívať algoritmy, pre chytré využívanie eurofondov, inak povedané, riešenie efektívneho využívania eurofondov je potrebné ich aj dobre manažovať.
Ako základný vzorec algoritmu, teda napr. v managemente by mohol byť nasledovný:
1. Čo sa bude robiť ? (Kto/ čo s kým/čím)
2. Kde sa bude robiť?
3. Kedy sa to bude robiť ?
Alebo Plán Realizácia postupov Kontrola cieľov.
A samozrejme, niekoľko ďalších faktorov, ktoré by bolo nutné zohľadniť v danom konkrétnom prípade. Synonymum pre algoritmus môže byť aj „skladačka“ alebo „puzzle“.
Okrem daných vzorcov, je dobré vypracovať dané algoritmy v určitom office počítačovom programe (napr. word, excel alebo access).
Tento prostriedok je teda veľmi všeobecný, no zároveň môže byť dobrý pomocníkom.