Anglická kultúra mi prišla v podstate odjakživa vo viacerých smeroch sympatická, predovšetkým tá mediálna. Takisto mi je sympatický britský humor, jednoducho mu rozumiem, je mi blízky a dokáže ma rozosmiať. Ak spojí britský humor s mediálnou kultúrou, je to zaručený spôsob zábavy. Výsledkom sú tak následne skvelé humorné anglické seriály na BBC, ktoré sa vďaka svojej popularite dostanú i na iné stanice a dočkajú sa i českých titulek alebo niekedy i dabingu. Každopádne v dnešnej dobe internetu sa už k týmto seriálom kedysi kraľujúcim na BBC dostaneme aj zdarma, online formou. Objavíme tak zábavné série s nádychom britskej kultúry a ich špecifickým humorom. Takýchto mediálne kultúrnych programov by som vám vedel odporučiť viac, no v tomto článku sa chcem venovať konkrétne jednému titulu a to sitcomu s názvom Black Books (2000-2004).
Myslím si, že aj práve tento sitcom je ukážkou pochopenia britského humoru. Nejde o typický sitcom z produkcie USA model 12 členná usmievavá rodina so psom, susedia, vzťahy, sex, ale niečo odlišné, svojim spôsobom veľmi chytľavé a humorné. Britské.
Black Books (Čierne knihy) je predajňou kníh, ktorú vlastní večne pesimistický, otrávený, nadmieru protivný chlapík, okolo ktorého neustále prechádza cigaretový dym a na stole má večne načatú fľašu vína. Večným sedením, neochotným až drzým prístup k zákazníkom, fajčením a pitím vína vlastne trávi celý čas a tak mu to vyhovuje. Neznáša svoju prácu, neznáša ľudí, spoločnosť, vlastne ani žiadnu aktivitu, neznáša všetko.
No vlastnenie kníhkupectva s jeho postojom,… to neplodí ovocie a tak chtiac-nechtiac sa rozhodne niekoho zamestnať. Tým "šťastlivcom" bude ako naschvál sympatický "pohoďák", detinský ale stárnuci"hipík" Manny. Sú navzájom veľmi rozdielni, ale každý z nich je pre toho druhého vlastne potrebným, svojimi protikladmi sa priťahujú. Ak si však myslíte, že zábavný "hipík" Manny zmení večne nadutého vlastníka (Bernarna Blacka), tak ste na veľkom omyle. Zato si však užijete kopec zábavných hlášok a komických situácií.